12. 4. 1961 – 50 let od startu J. A. Gagarina do vesmíru

12. 4. 1961 odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu (tehdy součást SSSR ) kosmická loď Vostok s J. A. Gagarinem na palubě. Let trval 108 minut a Vostok udělal téměř jeden celý oblet Země. Gagarin se tak stal prvním člověkem, který se podíval do vesmíru. Po Sputniku to byl další triumf SSSR při dobývání kosmu. Odpověď USA na sebe nenechala dlouho čekat.

V květnu 1961 oznámil prezident J.F. Kennedy, že do konce desetiletí přistanou američané na Měsíci. Závazek byl v roce 1969 splněn Apollem 11. Na Měsíci pak přistálo dalších 5 amerických posádek a zdálo se, že přistání na našem souputníku bude brzy běžnou záležitostí a lidstvo se posune zase o krok dál. Po plodných 60. a 70. letech kdy hlavním cílem ani nebyl nějaký pokrok, ale bití se v prsa, který systém je lepší nastal v dobývání vesmíru přes další technický pokrok útlum.

Dá se říci, že všechny tehdejší úspěchy byly jen vedlejším produktem mocenského soubeje. SSSR se rozpadl a nástupnické státy měly jiné starosti. USA přestaly mít peníze a taky čas. Vždyť i ten nejúspornější vesmírný program trvá déle než jedno volební období. Stále tak platí, že člověk pokořil jednu světelnou vteřinu.

You may also like...

Napsat komentář