Čeljabinský meteorit – 15. 2. 2013

15. 2. 2013 byl očekáván průlet asteroidu 2012 DA14 ve vzdálenosti cca 30000 km od zemského povrchu a zatímco jeho dráha se neodchýlila od vypočtené, do atmosféry vlétlo zcela nečekaně další těleso nazvané dle místa dopadu – čeljabinský meteorit. Vlétlo do atmosféry rychlostí asi 17 km/s. Dráha tělesa v atmosféře – 250 km.

Bolid byl poprvé zpozorován ve výšce 90 km a postupně se v ovzduší rozpadal. Po jeho výbuchu – jehož energie byla odhadnuta na 1. padesátinu výbuchu tzv. Tunguzského meteoritu – se rozpadl na stovky částí, které společné s tlakovou vlnou způsobily škody na stovkách budov v Čeljabinsku a okolí a zranily okolo tisícovky lidí. Největší část měla hmotnost přibližně 500 kg a byla vytažena z jezera Čerbakul v říjnu téhož roku.

Vzhledem k tomu, že se těleso pohybovalo směrem od Slunce, podařilo se ho zpozorovat až několik desítek sekund před dopadem. To znamená, že jsme v tu chvíli byli stejně bezmocní jako dinosauři, ale měli jsme větší štěstí. Hmotnost před vstupem do atmosféry byla odhadnuta na 10000 tun.

You may also like...

Napsat komentář