Atentát na Heydricha

27. 5. 1942 byl v Praze – Holešovicích proveden atentát J. Gabčíkem a J. Kubišem na zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě, Reinharda Heydricha. Oběma parašutistům vyslaným z Velké Británia se podařilo uprchnout.

Pamětní deska atentátu

Pamětní deska atentátu

Památník atentátu na Heydricha

Památník atentátu na Heydricha

Následoval teror při kterém bylo zavražděno několik tisíc lidí. Byly vyhlazeny obce Lidice a Ležáky.Na stopu parašutistů přivedl gestapo až zrádce Karel Čurda. 18.6.1942 byl odhalen úkryt čs. parašutistů v pražském kostele sv. Cyrila a Metoděje Došlo k boji Nikdo se nehodlal vzdát. Nakonec bylo všech 7 ukrývajících se zabito.

Heydrichova zatáčka. Skutečná Heydrichova zatáčka padla za "oběť" výstavbě severojižní magistrály. Navazující komunikace jsou totožné, takže úhel je přibližně stejný. Každopádně bylo místo atentátu vybráno dobře. Před projetí zatáčkou nešlo nepřibrzdit.

Heydrichova zatáčka. Skutečná Heydrichova zatáčka padla za „oběť“ výstavbě severojižní magistrály. Navazující komunikace jsou totožné, takže úhel je přibližně stejný. Každopádně bylo místo atentátu vybráno dobře. Před projetí zatáčkou nešlo nepřibrzdit.

Provedení atentátu mělo bezprostřední vliv na odvolání podpisu Velké Británie a Francie pod mnichovskou dohodou..

You may also like...

Napsat komentář