Penzijní reforma 2013

K tomuto tématu si můžete vyluštit několik hádanek.

30.11.2012 – poslední den, kdy bylo možno uzavřít penzijní připojištění podle starých pravidel. To znamená záruka nezáporného výnosu, možnost vybrání poloviny naspořené částky po 15 letech a možnost výběru celé částky v 60 letech.

1.1.2013 – penzijní reforma – 3 oficiální pilíře. 1. pilíř – státní důchodový systém – příliš změn nepřináší. Zpřísní se podmínky pro výplatu důchodů. prodlouží se věk pro odchod do důchodu. U žen rychleji, tak aby někdy po roce 2040 odcházely do důchodu stejně jako muži, bez ohledu na počet vychovaných dětí. Snižuje se výše předčasných důchodů. Do tohoto systému přispívají všichni ekonomicky aktivní lidé. Je povinný a nelze z něj vystoupit. Často se tvrdí, že většina lidí se v otázkách penze spoléhá na stát. V případě dobrovolnosti je však téměř jisté, že by se státní důchodový systém zhroutil.

2. pilíř – začne fungovat 1.1.2013. Vstup do něj je dobrovolný, vystoupit je nemožné. Prostředky v něm budou spravovat soukromé fondy. Do 1. pilíře je posíláno 28% hrubé mzdy z toho zaměstnavatel platí 21,5%. Nyní bude v případě účasti ve 2. pilíři posíláno do prvního pilíře 25%, do druhého 3% a k tomu si každý účastník musí ze svého připlatit 2%. Znamená to, že 2. pilíř parazituje na prvním pilíři a kdo do něj vstoupí bude mít samozřejmě nižší státní důchod. Zároveň není garantován nezáporný výnos, takže každý nakonec může dostat méně než do fondu vložil. Peníze si nelze vybrat vcelku, existují jen různé formy výplat.

3.pilíř – od 1.1.2013 budou vedle sebe existovat 2, starý a nový. Účastníkem starého zároveň výhodnějšího pilíře budou všichni, kteří uzavřeli smlouvu do 30.11.2013. Budou mít záruku každoročního nezáporného výnosu, po 15 letech mohou vybrat polovinu a v 60. letech celou naspořenou částku. Pravidla nového pilíře jsou přísnější. Výnos se klidně může proměnit ve ztrátu. Bude záležet na vývoji kapitálových trhů. Naspořené peníze bude možno vybrat až v důchodovém věku. Maximální státní příspěvek se u obou druhů 3. pilíře se zvýší ze 150 kč na 230 kč. Kdo ale spoří méně než 300 kč nedostane nic.

4.pilíř – poslední pilíř nebyl nikde oficiálně vyhlášen. Nebude tedy podporován ani státem ani zaměstnavatelem ani daňovým zvýhodněním. Na druhé straně nemá ani žádné omezení. Může být vytvořen již od narození. Nikdo nebude nařizovat jak je z něj možno čerpat, nikomu z něj nikdo nebude odvádět žádné poplatky. Hlavním předpokladem pro vytvoření kvalitního 4. pilíře je dobré finanční vzdělání. To znamená vzdělání, které je prozatím v školském systému tabu. Takové vzdělání je lepší než slepá důvěra ve finanční poradce. V dávných dobách též většina lidí neuměla číst a psát a musela se v tomto ohledu spoléhat na vrchnost. Stejná situace je nyní v oblasti financí. Penzijní reforma je příležitost jak to změnit.

1.7.2013. Všichni občané ČR  starší 35 let, kteří se nenechali zlákat do 2. pilíře penzijní reformy mohou slavit. Uhájili totiž možnost rozhodovat o části své výplaty. Zároveň mají jistotu, že důchod z 1. pilíře budou mít vyšší než ostatní, kteří podlehli reklamnímu lákání penzijních fondů.

Oslava 1.7.2013
Oslava 1.7.2013