27. 1. – 1. 2. – černý týden NASA
V druhé polovině 20. století došlo k prudkému rozvoji kosmonautiky. Člověk se poprvé podíval do vesmíru, na Měsíci přistáli automatické sondy, později i první lidé. Podařilo se zkonstruovat raketoplány schopné mnohonásobných startů. Ne každý záměr se uskutečnil. Mnohý nezdar měl za následek smrt. Na přelom ledna a února připadají tři smutná výročí.
27.1.1967 uhořeli při simulaci startu Apolla 1 E. White, V. Grissom, R CHaffee. Poškozený elektrický kabel způsobil zkrat. Proti požáru v kyslíkové atmosféře neměla posádka šanci.
28.1. 1986 – výbuch raketoplánu Challenger. Zemřeli – E. Onizuka, Ch. McAuliffová, G.Jarvis,M. Smith, D Scobee, R. McNair, J. A. Resniková. Do netěsnosti spoje palivové nádrže a motoru vnikly spaliny, které propálily těsnění. Exploze ukončila let raketoplánu 2 minuty po startu. Později bylo zjištěno z použití kyslíkových masek, že část posádky výbuch přežila. Následný pád kabiny do moře, ale už ne.
1.2. 2003 – rozpad raketoplánu Columbia při návratu do atmosféry. Zemřeli – D. Brown, W. McCool, K. Chawla, R. Husband, M. Anderson, L. Clarková,I. Ramon. Později bylo zjištěno, že rozpad Columbie měl svůj počátek už na startu. Malý kousek hmoty palivové nádrže udělal díru do křídla raketoplánu. Do poškozeného místa se dostal žhavý vzduch, ketrý způsobil destrukci kídla a později i rozpad celého raketoplánu.