Den Svatého Valentýna

Den svatého Valentýna, známý také jako svátek zamilovaných, se slaví v únoru, 14. 2. V České republice nemá tento svátek dlouhou tradici, neboť zde zamilovanost lidé oslavují díky romantickému spisovateli K. H. Máchovi v měsíci máji, čili květnu. Další konkurencí tohoto dne je MDŽ – Mezinárodní Den Žen. Valentýn je podporován více mladší generací.

Svatý Valentýn není český svátek

Do České republiky se dostal po pádu komunismu v roce 1989. V posledních letech se svátku jako příležitosti chopili zejména obchodníci, aby vyplnili hluché období mezi svátky Vánočními a Velikonočními. Zamilované dvojice se v tento den vzájemně obdarovávají květinami, bonboniérami či dárky s tématikou srdce a zamilovanosti – pokud tedy svátek neignorují nebo dokonce neodmítají, či nenenávidí.

Je Valentýn americký výmysl?

Květiny patří k tradičním dárkům k Valentýnu

Květiny patří k tradičním dárkům k Valentýnu

Hodně lidí se domnívá, že původ svátku je na americkém kontinentě – v USA. Pravděpodobně se však jedná o tradici již ze starého Říma; pojmenován je po knězi Valentýnu. Ten tajně oddával vojáky, kteří měli sňatek zakázaný, a dával tak požehnání jejich lásce. Stal se tak patronem všech zamilovaných.

Je ovšem pravda, že zpopularizován byl svátek právě v USA – na počátku 20. století, a to z podobných důvodů, z jakých je nyní stále atraktivnější u nás – z důvodů ekonomických. Reklamu tomuto dni udělal údajně výrobce vánočních přáníček, který potřeboval své zboží prodávat i mimo hlavní sezónu, mimo Vánoce.

Slavíte Valentýna?

Ač by měl tento den oslavovat city, jak je vidět, jedná se o svátek tradičně opravdu velmi komerční – není tedy divu, že ho česká veřejnost, která navíc již zamilovanost oslavuje jindy, zatím plně nepřijala za svůj.

Ať už ale Valentýna oslavujete nebo ne, vyluštěte si náš rébus!

Valentýnský rébus

Valentýnský rébus