Světový den pošty

9. 10. se ve světě slaví Světový den pošty. V tento den vznikla v roce 1874 ve Švýcarsku světová poštovní unie (Universal postal union – UPU) s cílem zabezpečit rozvoj mezinárodního poštovního spojení.

Své poslání plní světová poštovní unie do dnes. To ona má na svědomí, že je možné poslat dopis z Prahy do Moskvy, Londýna i Tokia. Určuje standardy, pomáhá komunikaci mezi jednotlivými poštovními systémy, hlídá, aby jednotlivé země brali stejně vážně svoji jako cizí korespondenci atd.

UPU stála u vzniku poštovních směrovacích čísel, která v podobných formátech a s různými názvy existují dnes téměř po celé planetě. Není také náhoda, že platba systémem poštovních známek, které se staly oblíbeným sběratelským objektem, se jednotně rozšířila na všechny kontinenty. Zajímavostí UPU je, že oficiálním komunikačním jazykem není angličtina, nýbrž francouzština.

Devátého října si tedy můžeme připomenout, že nebylo vždy úplnou samozřejmostí propojení světa komunikačními prostředky, a že pošta i v době internetu hraje svou nezastupitelnou roli.